Aronia uprawa, jako pomysł na biznes? (aronia polska)

  • Obecnie krzew ten uprawiany jest w wielu krajach, co ciekawe warto wiedzieć że Polska jest tu światowym potentatem. Największe spożycie produktów z aronii ma miejsce w Niemczech, Austrii i krajach Skandynawii. Aronia to świetny owoc popularny w uprawie w Polsce, niestety mało spożywany w naszym kraju. Powoduje to że większość rodzimej produkcji trafia na eksport.

Aronia zbiory z hektara, opłacalność

  • W ostatnich latach nastąpił lekki spadek plantacji aronii. Jeszcze w 2003 roku zbiory aronii wynosiły około 39 tyś ton. Rekordowy poziom osiągnięto w 2010 r. kiedy zbiory były na poziomie 53 tys. ton. Wzrasta efektywność zbioru z hektara, spada za to rok do roku powierzchnia upraw w Polsce. Największa była w 2007 r. i wyniosła 6,2 tyś h. Od tamtej pory rok do roku spada. Spadkowi powierzchni towarzyszy wzrost ceny za kg. W okresie pełnego owocowania można z 1 ha m uzyskać od 12 do 25 ton owoców.

Zastosowanie i uprawa - jak uprawiać aronie

  • Aronia jest bardzo popularną uprawą ekologiczną w Polsce. Nie wymaga oprysków, jest bardzo odporna zarówno na szkodniki jak i choroby. Płytko się korzeni, znosi mrozy, nie ma dużych wymagań glebowych, jest łatwa w uprawie. Kwiaty aronii odporne są na wiosenne przymrozki. Aronia owocuje już w drugim (czasem w trzecim) roku po posadzeniu. Zbiory prowadzi się jednorazowo, całościowo, przeważnie w połowie sierpnia. W czasie zbioru owoce powinny być rozkładane na sicie. Suszenie powinno odbywać się zaraz po zbiorze. Owoce aronii nie są smaczne przy spożywaniu surowym. Im suchsze lato, tym bardziej cierpkie owoce.

Sadzenie aronii, sadzonki aronii

  • Każdy krzew powinno sadzić się w odstępach około 1-1,5 m, w zależności od jakości gleby. Pędy należy przycinać na wysokości 1/3 długości. Aby uzyskać formę drzewka, należy szczepić aronię na podkładce z jarzębiny.

Aronia owocowanie

  • Aronie owocują obficie i regularnie. Dzięki dużej zawartości garbników, ich owoce nie są podatne na szybką fermentację, więc można je przechowywać w lodówce nawet przez kilka tygodni.

Aronia przycinanie

  • By krzewy kwitły i dawały dobre plony, trzeba je odmładzać, usuwając pędy słabe, a także wszystkie sześcioletnie i starsze. Pozostawia się jedynie gałązki najsilniejsze, o długości 30-50 cm. Zabieg przeprowadza się najpóźniej w początkach kwietnia.