Aronia sok

  • Sok z aronii – owoce należy wrzucić do parownika i postawić na palniku. Podgrzewamy aż skończy się sok. Dosładzamy na gorącą i wlewamy do słoików. Nie stosuje się zasypywania cukrem.

    A jak zrobić sok z aronii? Potrzebna będzie woda, około 0,75 litra, do tego około 0,5 kg aronii, 50 liści wiśni, 1 cytryna i 0,5 kg cukru. Wsypać warstwami aronie i liście, tak aby owoce przykryć. Jeśli jest za mało wody, wlewamy tyle aby przykryć wodą owoce. Gotujemy do wrzenia, po czym kolejno na większym ogniu przez kolejne 20 minut. Odcedzamy sok do garnka, dodajemy sok z cytryny i cukier. Mieszamy do rozpuszczenia cukru. Kolejno stawiamy na ogień i gotujemy do wrzenia. Możemy już sok zabutelkować.

Aronia konfitury, aronia dżem

  • Smażymy owoce aronii, do poprawy smaku dodając sok z cytryny lub z kwaśnych jabłek. Dodajemy dodatki w zależności od smaku jaki lubimy.

Przecier z aronii

  • Najpierw owoce przeciera się z cukrem, w proporcji 1 kg aronii na 1 kg cukru. Można poprawić smak dodając jabłka w proporcji 3 kg aronii i 1 kg jabłek. Uzyskany przecier podgrzewamy do temperatury 70 °C ciągle mieszając. Po podgrzaniu uzyskany przecier umieszczamy w sterylizowanych słojach.

Nalewka z aronii

  • Potrzebujemy 2 kg owoców aronii, 2 kg cukru, około 300 liści wiśni (najlepiej zebranych w lipcu), 3-4 litry wody, 1 litr spirytusu, około 20g kwasku cytrynowego, lub 1 kg cytryny. Najpierw mrozimy owoce aronii przez około 2 dni. Kolejno myjemy owoce wraz liśćmi i zalewamy je zimną wodą, podgrzewamy. Dodajemy cukier w proporcji 1 kg aronii do 1 kg cukru. Gotujemy przez 20-30 minut. Przecedzamy i dodajemy kwasek cytrynowy lub cytrynę. Po ostudzeniu dolewamy spirytus i rozlewamy na butelki.

Aronia w soku własnym

  • Owoce aronii zalewamy w słoikach sokiem z aronii i pasteryzujemy.

Aronia jako przyprawa do mięsa

  • Świeże owoce aronii wraz z imbirem i pieprzem stosowane są jako przyprawa do mięs.

Susz z aronii

  • Owoce należy suszyć w niezbyt wysokiej temperaturze. Można susz wykorzystać do łączenia przy parzeniu jako dodatek do herbaty lub innych napojów parzonych. Świetnie nadaje się w czasie zimowych dni.

Owoce aronii konserwowane na gorąco

  • Wsypujemy owoce do cedzaka i zanurzamy na 2-3 minuty we wrzącej wodzie. Kolejno wkładamy do misy i zasypujemy cukrem w proporcji 1 kg cukru do 2 kg owoców. Mieszankę podgrzewamy, mieszając do 90°C. Mieszankę od razu po podgrzaniu rozlewamy do słoików i zamykamy szczelnie.

Soki z aronii - właściwości

  • Aronia jest wykorzystywana do produkcji bogatych w witaminy soków o barwie czarnej. Owoce miesza się z cukrem,następnie podaje się działaniu gorącej pary wodnej. W celu poprawy smaku dodaje się sok z jarząbu słodkiego, lub innych kwaśnych soków. Sok z aronii świetnie nadaje się do barwienia innych rodzajów soków owocowych, likierów czy win. Można go też stosować jako dodatek do herbaty.

Dodatki do aronii

  • Liście z drzew wiśni to świetny dodatek, niwelujący cierpkość aronii. Należy je zbierać latem, zaraz po zebraniu owoców, gdyż letnie liście mają większą aromatywność. Zebrane liście chowamy do zamrażarki, aż do czasu kiedy będą nam przydatne.